Gmina Leśnica    ul. 1 Maja 9, 47-150 Leśnica   |   tel. 77 461 52 81   fax. 77 461 53 42   e-mail:

Ścieżki eko-turystyczne Gminy Leśnica


Ścieżka czerwonadługość 19 km 
Przebieg: Leśnica – Krasowa – Raszowa – Kuszówka – Łąki Kozielskie – Leśnica

Trasa przebiega przez Park Wiejski w Raszowej. Na jego terenie znajduje się zespół akwenów i terenów zielonych, o łącznej powierzchni 27 ha. Istnieją tu znakomite warunki do uprawiania wędkarstwa i innych form rekreacji. Park stanowi ostoję rzadkiego ptactwa wodnego; na uwagę zasługuje także bogata roślinność.


Ścieżka zielona – długość 16 km 
Przebieg: Leśnica – Lichynia – Zalesie Śląskie – Czarnocin – Rezerwat „Boże Oko”

Trasa ta umożliwia dojazd do rezerwatu leśnego „Boże Oko” w pobliżu Czarnocina. Nazwa ta pochodzi od kapliczki znajdującej się w pobliżu rezerwatu, malowniczo położonej wśród wiekowych buków.

Ścieżka czarna – długość 3,5 km 
Przebieg: Lichynia – Granica – Rezerwat „Grafik” – Czarnocin

Z Rezerwatem „Grafik” łączy się legenda młodego hrabiego Renarda, syna właściciela dóbr strzeleckich, który na polowaniu został śmiertelnie postrzelony. Kamienna płyta z napisem „Filio” (zwana „Grafikiem”) upamiętnia to tragiczne wydarzenie.


Ścieżka żółta – długość 8 km 
Przebieg: Leśnica (ul. Szpitalna) – Cmentarz – Poręba („Siedem Źródeł) – Góra św. Anny

Ścieżka wiedzie przez Leśnicę, ulicą Szpitalną, do położonego na wzgórzu cmentarza z gotyckim kościółkiem pw. NMP z XVI/XVII w., następnie wzdłuż rzeki Padół do wywierzyska krasowego „Siedem Źródeł” w Porębie i dalej trasą kaplic kalwaryjskich w stronę Góry Św. Anny.

MIASTA PARTNERSKIE GMINY LEŚNICA