Gmina Leśnica    ul. 1 Maja 9, 47-150 Leśnica   |   tel. 77 461 52 81   fax. 77 461 53 42   e-mail:
Góra Św. Anny Sanktuarium Św. Anny
ZOBACZ GALERIE

UROCZYSTOŚCI W WYSOKIEJ


W ubiegłą sobotę mieszkańcy Wysokiej obchodzili potrójne święto. Organizatorami przedsięwzięcia byli sołtys Edward Skowronek, rada sołecka, OSP Wysoka oraz mieszkańcy.

            - Podczas dzisiejszej imprezy będziemy wspólnie biesiadować przy bogatym poczęstunku – mówi radny Stefan Rudol – Mieszkanki Wysokiej przygotowały pyszne wypieki. Resztę poczęstunku zapewnili liczni sponsorzy, czyli firmy działające na terenie wsi Wysoka. Odbędą się także gry, konkursy i zabawy dla dzieci, ponieważ dziś obchodzimy także Rodzinny Dzień Dziecka.

            Uroczystości rozpoczęły się od przecięcia wstęgi przed wyremontowanym placem zabaw, którego dokonali burmistrz Łukasz Jastrzembski, sołtys Edward Skowronek, radny Stefan Rudol, proboszcz Jan Sacher oraz reprezentantka dzieci. Potem proboszcz poświęcił obiekt. Dzieci od razu postanowiły przetestować nowe sprzęty, a po ich minach widać było, że są zadowolone.

            - Remont placu zabaw przeprowadzony został z środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz z środków budżetu gminy Leśnica – mówi burmistrz Łukasz Jastrzembski – Znajdują się tu różne urządzenia zabawowe takie jak zjeżdżalnia, różnego rodzaju huśtawki, karuzela, drabinki. Przygotowano także tzw. strefę bezpieczną do zabawy, gdzie znajduje się piasek. Ponadto wyremontowano płot wokół obiektu. Bardzo dużą rolę przy tej inicjatywie odegrali sołtys i radny z Wysokiej.

            - Remont placu zabaw został zrealizowany również dzięki wkładowi własnemu mieszkańców naszej wsi w postaci różnego rodzaju prac, które były konieczne do wykonania – mówi sołtys Edward Skowronek - Jego obecny wygląd był możliwy do osiągnięcia dzięki ludziom dobrej woli, którzy uczestniczyli w tym wspólnym dziele, które cieszy nas wszystkich oraz ludzi odwiedzających nasz plac zabaw z sąsiednich miejscowości, a nawet z województwa śląskiego. Dzisiejsza uroczystość to także ważna data ze względu na fakt zawiązania kontaktów OSP Wysoka ze strażakami z Hoppensen z Niemiec, który miał miejsce 30 lat temu.

            Współpraca pomiędzy obydwoma jednostkami przypieczętowana została zawarciem oficjalnej umowy o przyjaźni, podpisanej w dniu 29 czerwca 1991 r. w Hoppensen. Tak długa współpraca pomiędzy jednostką z Polski a jednostką z Niemiec jest ewenementem na skalę województwa opolskiego, gdyż rozpoczynała się w trudnych czasach. 

            - Ta wieloletnia przyjaźń bardzo cieszy, ponieważ byliśmy z wrogich sobie systemów, a teraz jesteśmy razem w unii europejskiej oraz innych organizacjach, które ze sobą współpracują – mówi przez OSP Wysoka Paweł Gawlik - Nasza przyjaźń zaczęła się w 1984 roku, najpierw od kontaktu listownego, a w 1985 roku odbyła się pierwsza wizyta i od tego czasu odbywały się cykliczne rewizyty strażaków z Niemiec u nas, albo naszych strażaków w Hoppensen.

            - Ludzie z Wysokiej są dobrzy i mam nadzieję, że ludzie z Hoppensen są również dobrzy i dlatego taka wieloletnia współpraca jest możliwa – mówi Wolfgang Nolte naczelnik straży pożarnej w Hoppensen – Nie można tego porównywać z polityką, bo polityka jest trudna. Ludzie, którzy żyją tak jak my są prości i serdeczni i dlatego coś takiego mogło funkcjonować przez 30 lat. My strażacy z Hoppensen zrobimy wszystko co możliwe, aby trwało to jeszcze wiele lat.

            - Dzięki tej przyjaźni mamy wiele pięknych wspomnień, o których można by mówić godzinami – mówi Ludolf von Dassel jeden z inicjatorów współpracy – Na początku naszych kontaktów moją nadzieją i wizją było, że nie będziemy musieli jechać przez trzy granice i być trzy razy kontrolowani, ale że będziemy mogli przyjechać do was a wy do nas, kiedy tylko będziemy chcieli. I tak dzisiaj jest i z tego szczególnie się cieszę i myślę, że my wszyscy mamy okazję być wdzięczni, że doszło do takiego rozwoju. Żyjemy w pokoju i już od wielu lat jesteśmy wolni. To jest prezent od Boga i o tym nigdy nie możemy zapomnieć.

            Strażacy wymienili się pamiątkowymi upominkami. Podczas imprezy odbył się także wspólny pokaz strażacki.

            Organizatorzy imprezy serdecznie dziękują licznym sponsorom, którymi byli: LOKiR, firmy Janda, Malorny, P. H. U. Marcin Skowronek, Mateusz Trans, Daniel Bau, Gulibau, Gasz Bau, Kris Roll, Forest, Sklep Ogólnospożywczy, Usługi Leśne Sotor oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie imprezy.

 

 

MIASTA PARTNERSKIE GMINY LEŚNICA