Gmina Leśnica    ul. 1 Maja 9, 47-150 Leśnica   |   tel. 77 461 52 81   fax. 77 461 53 42   e-mail:
Góra Św. Anny Sanktuarium Św. Anny
ZOBACZ GALERIE

SPOTKANIE Z PANEM GEORGIEM MITSCHKE


Georg Mitschke – twórca i restaurator sztuki sakralnej będzie kolejnym gościem cyklu „Wir alle sind Schlesier - wszyscy jesteśmy Ślązakami”. Spotkanie odbędzie się 9 grudnia br. w Centralnej Bibliotece Polsko-Niemieckiej Caritas im. Josepha von Eichendorffa w Opolu.

Spotkanie z Georgiem Mitschke
w ramach projektu „Wir alle sind Schlesier – wszyscy jesteśmy Ślązakami ”
9 grudnia 2015 o godz. 16:00
Centralna Biblioteka Polsko-Niemiecka Caritas im. Josepha von Eichendorffa

Opole, ul. Szpitalna 7a

W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie „małą ojczyzną”, jej historią i teraźniejszością, tradycją i kulturą, zabytkami i wybitnymi postaciami. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Śląska Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zainicjował w 2014 r. cykl spotkań pod wspólnym tytułem „Wir alle sind Schlesier – wszyscy jesteśmy Ślązakami”.

W ramach tego projektu prezentowani są ludzie nieprzeciętni, których życiorysy na różny sposób związane są ze Śląskiem – dla jednych jako miejsce urodzenia, dla innych miejsce, w którym odnaleźli swoje życiowe przeznaczenie.

Życiorys Georga Mitschke mógłby stać się kanwą scenariusza filmowego. Urodził się w 1930 r. w Głuchołazach. Jego ojciec Josef przez całe życie zajmował się tworzeniem i restaurowaniem sztuki sakralnej. Pracował w wielu kościołach ówczesnych diecezji: wrocławskiej i ołomunieckiej, a także we Francji, Belgii, Słowacji. W arkana zawodu wprowadzał kolejno swoje dzieci – w tym najmłodszego Georga.

W 1945 r. rodzina Mitschke uniknęła wypędzenia, znajdując zatrudnienie u sowieckich oficerów. Kolejnymi pracodawcami byli proboszczowie licznych śląskich parafii. W 1957 r. rodzinnej firmie powierzone zostało zadanie najważniejsze – przywrócenie barokowego wystroju kościoła na Górze Św. Anny. W 1966 r. Josef Mitschke z rodziną wyjechał do Niemiec Zachodnich, dzieło jego życia pozostało niedokończone.

30 lat później, wkrótce po przejściu na emeryturę Georg Mitschke postanawia powrócić do Bazyliki na Górze Św. Anny. Już od 20 lat niestrudzenie kontynuuje dzieło swego ojca, restaurując wnętrze kościoła. 

Spotkanie będzie moderował dyrektor Biblioteki Caritas w Opolu ks. dr Piotr Tarlinski. Będzie ono tłumaczone symultanicznie.

Wstęp jest wolny, jednak ilość miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 4 grudnia br.

KONTAKT: Michał Matheja tel.: 32 461 20 70, e-mail:

PARTNER: Konsulat RFN w Opolu,  Centralna Biblioteka Polsko-Niemiecka Caritas im. Josepha von Eichendorffa w Opolu

PATRONAT MEDIALNY: Wochenblatt, Pro Futura

DWPN_Georg Mitschke_plakat_q.jpeg

 

MIASTA PARTNERSKIE GMINY LEŚNICA