Urząd Miejski w Leśnicy    ul. 1 Maja 9, 47-150 Leśnica   |   tel. 77 461 52 81   fax. 77 461 53 42   e-mail:
Góra Św. Anny Sanktuarium Św. Anny
ZOBACZ GALERIE

XX Regionalny Przegląd Koni


W ostatni weekend czerwca w Porębie po raz dwudziesty odbył się Regionalny Przegląd Koni. Impreza zorganizowana została przez Gminę Leśnica,  Śląsko-Opolski Związek Hodowców Koni w Katowicach oraz hodowców z Poręby – Piotra Pisarskiego, Rudolfa Gajdę i Sebastiana Kwoczałę.

Patronat honorowy nad Przeglądem objęli Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła i Starosta Strzelecki Józef Swaczyna.

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał gospodarz gminy burmistrz Łukasz Jastrzembski, który w towarzystwie konsul Konsulatu RFN w Opolu Sabiny Haake, wicemarszałków  Romana Kolka i Antoniego Konopki oraz starosty Józefa Swaczyny wjechał na płytę boiska zaprzęgiem siedmiokonnym powożonym przez panów Józefa Polnika i Piotra Pisarskiego.

Z okazji XX-lecia czempionatu koni rasy śląskiej w Porębie burmistrz Łukasz Jastrzembski specjalne podziękowania za coroczne zaangażowanie przy realizacji tego przedsięwzięcia  wręczył panom Piotrowi Pisarskiemu i Rudolfowi Gajdzie oraz dyrektorowi ŚOZHK w Katowicach Maciejowi Wyszomirskiemu. Przekazano również kwiaty dla Haliny Wyszomirskiej – byłej dyrektor OSZHK w Katowicach,  która wspólnie z hodowcami z Poręby zainicjowała Przegląd w Porębie. Jak przystało na jubileusz był również przepyszny tort, którym częstowano zaproszonych gości i przybyłą publiczność.

W tym roku jury w osobach: Krzysztof Wójcik, Paulina Peckiel, Beata Kapica i Maciej Wyszomirski ocenili rekordową liczbę koni – łącznie 59, w tym 15 ogierów dwuletnich, 20 ogierów rocznych, 15 klaczy rocznych i 9 klaczy dwuletnich, które zostały następująco sklasyfikowane.

Pomiędzy poszczególnymi kategoriami ocenianych koni z bardzo ciekawym pokazem zaprezentował się Oddział Policji Konnej z Chorzowa, ponadto hodowcy Gerard Sołtysek, Piotr Pisarski, Gerard Proksza i Herbert Suchanek zaprezentowali klacze śląskie w przepięknym kadrylu zaprzęgowym, pokaz ogiera Bel Maximus BH zaprezentował team Weronika i Tomasz Bogacz oraz zaprezentowano ogiera Efekt (wł. Sławomir Królik). Pani Virginia Buława-Dziarmaga przedstawiła elegancki pokaz ujeżdżenia w damskim siodle ogierem Libero.

Dekoracji zwycięskich koni Pucharami Burmistrza Leśnicy dokonali Łukasz Jastrzembski, Andrzej Iwanowski, Anna Wyschka i Edyta Gola, zaś właściciele Czempiona i Wice czempiona ogierów z rąk Antoniego Konopki otrzymali puchar Marszałka Województwa Opolskiego ,a właściciele Czempiona i Wice czempiona klaczy otrzymali puchar Burmistrza Strzelec Opolskich.

Wieczorem w namiocie bawiono się na zabawie z zespołem Athrix.

W niedzielę po raz pierwszy w Porębie odbyły się zawody Towarzyskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi I Parokonnymi, jednak z uwagi na padający deszcz dla bezpieczeństwa zarówno i koni i zawodników wyłączono przeszkody maratonowe. W zawodach uczestniczyło ponad 20 zespołów, którym organizacja w tym właśnie miejscu bardzo się spodobała. Zwycięskie teamy otrzymały nagrody burmistrza Leśnicy.

Za pomoc w organizacji imprezy serdecznie dziękujemy: OSP Czarnocin,  OSP Leśnica, OSP Zalesie Śl, mieszkańcom Poręby – Rudolfowi Gajdzie, Sebastianowi Kwoczała, Piotrom juniorowi i seniorowi Pisarskim, Marianowi Romanowskiemu, Policji ze Strzelec Op. i z Leśnicy. Dzięki Wam udało się zorganizować jubileuszowy XX Regionalny Przegląd Koni.

A jak było w Porębie zobaczcie sami !

https://www.youtube.com/watch?v=YmRBy50uZCo

 

 

MIASTA PARTNERSKIE GMINY LEŚNICA