Obchody 800-lecia Leśnicy w leśnickiej Szkole Podstawowej - "Z Leśnicy do La Scali" spotkanie z Lennardem Czakajem

W leśnickiej Szkole Podstawowej w ramach obchodów 800-lecia naszej miejscowości podjęto realizację kilku projektów edukacyjnych. Oto one:

"Plejada Leśniczan" – to projekt zakładający spotkania uczniów ze świadkami historii, twórcami ludowymi, sławnymi mieszkańcami naszych okolic. Jego celem jest przybliżenie dzieciom sylwetek ludzi zasługujących na miano osobowości Leśnicy. Spotkania te mają nie tylko wydźwięk kulturalny i poznawczy, ale przede wszystkim ogromny walor wychowawczy poprzez propagowanie odpowiednich, społecznie pożądanych postaw i wartości.

Dnia 8 lutego odbyło się pierwsze z cyklu spotkań ze sławnymi mieszkańcami naszej miejscowości. "Z Leśnicy do La Scali" – to hasło towarzyszyło spotkaniu uczniów z Lennardem Czakajem – młodym muzykiem, niezwykle utalentowanym i coraz bardziej słynnym wirtuozem gry na trąbce. Gość nasz to wychowanek leśnickiej Publicznej Szkoły Muzycznej, wieloletni członek Młodzieżowej Orkiestry Dętej, absolwent Szkoły Muzycznej II stopnia w Opolu, a aktualnie student Akademii Muzycznej w szwajcarskiej Bazylei. W międzyczasie Lennard korzystał z wiedzy i doświadczeń wybitnych profesorów, uczestnicząc w warsztatach w takich krajach europejskich jak Austria i Niemcy. Swój talent prezentował w wielu konkursach muzycznych, z których wygrał... ponad 30! Trzeba dodać również, iż Lennard był uczestnikiem Konkursu "Młody Muzyk Roku 2016" organizowanego przez Telewizję Polską SA - TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca. W tymże konkursie gość nasz został ulubieńcem publiczności, wygrywając głosowanie widzów.

Nam Lennard pokazał się nie tylko jako wielki artysta (mogliśmy usłyszeć go tym razem nie w telewizji), ale jako niezwykle skromny, ciepły i uroczy młody człowiek o wyjątkowej kulturze osobistej. Z uśmiechem odpowiadał na wszystkie pytania dzieci, z cierpliwością rozdawał ogromną ilość autografów, a później długo jeszcze wędrował korytarzami swojej byłej szkoły (Tak! Tak! Z dumą przyznajemy, że to były uczeń naszej podstawówki) w asyście młodych fanów.  

Przed nami kolejne spotkania z osobowościami naszej miejscowości. Podsumowanie projektu planuje się na dzień 21 marca, w którym gościć będziemy wielu jeszcze znamienitych leśniczan.

 

 

"Leśnicka książka kulinarna" – na początku roku z inicjatywy nauczycieli naszej szkoły ogłoszono konkurs, którego celem jest zgromadzenie wiedzy o oryginalnych potrawach tradycyjnych, charakterystycznych dla okolic Leśnicy, powszechnie znanych i rozpoznawalnych, które mogłyby stać się ich wizytówką. Zebrane przepisy opublikowane zostaną w zbiorze potraw regionalnych (książka kucharska) i zaprezentowane mieszkańcom podczas podsumowania obchodów 800-lecia Leśnicy na przełomie września i października. Konkurs odbywa się  pod Honorowym Patronatem Burmistrza Leśnicy. Mogą wziąć w nim udział uczniowie klas I-VI szkół podstawowych z gminy Leśnica, uczniowie Publicznego Gimnazjum w Leśnicy oraz SOSW w Leśnicy. Prace konkursowe należy złożyć do dnia  31.05.2017 roku. Więcej informacji na temat konkursu znaleźć można na stronie internetowej SP w Leśnicy (http://splesnica.wodip.opole.pl).

 

„Patronowie naszych ulic” – to temat projektu realizowanego w klasach IV-VI. W jego ramach czwartoklasiści przystąpili do wykonywania albumów na temat postaci, których nazwiska widnieją na ulicach naszej miejscowości. Uczniowie klas starszych natomiast przygotowują prezentacje multimedialne na ten temat. Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie uczą się lokalnej historii i wzmacniają więzi ze swoją miejscowością. Inicjatywa cieszy się sporym zainteresowaniem dzieci, a ich prace będzie można obejrzeć już niedługo – w dniu 21 marca podczas spotkania „Plejada Leśniczan”.

 

" Leśnica dawniej i dziś" – jak zmieniała się nasza miejscowość w ciągu 800 lat swego istnienia? Na to pytanie od kilku tygodni szukają odpowiedzi uczniowie naszej szkoły, przeglądając fotografie w zbiorach rodzinnych oraz porównując dawny wygląd przedstawionych na zdjęciach obiektów z ich współczesną postacią. Jak wcześniej wymienione efekty pracy dzieci, te również zaprezentowane zostaną mieszkańcom naszej miejscowości. Z pewnością wielu z nich odnajdzie na nich niewidoczne dla innych ślady własnej historii.  

 

"Ocalić od zapomnienia" – tym razem pragniemy ocalić od zapomnienia przedmioty, które towarzyszyły mieszkańcom naszej miejscowości przez dziesiatki (a możej dłużej) lat. Te wytwory kultury materialnej stanowią istotne ogniwo naszej historii i kultury, dlatego uczniowie pragną uwiecznić je na fotografiach i zaprezentować pozostałym mieszkańcom. Jak się okazuje, wiele z takich przedmiotów znaleźć można jeszcze w domowych zasobach. Zachęcamy do dokładnego przyjrzenia się najbliższemu otoczeniu. Być może warto coś z niego ocalić? W przypadku twierdzących odpowiedzi, prosimy o dostarczenie zdjęć i krótkich ich opisów do wychowawców klas.

 

To dopiero początek roku jubileuszowego naszej miejscowości i początkowe inicjatywy upamiętniające jej historię w naszej szkole. W kolejnych miesiącach pojawią się jeszcze inne propozycje akcji i uroczystości, wśród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie,    

 

 

 

Patronat medialny