PLEJADA LEŚNICZAN W SZKOLE PODSTAWOWEJ W LEŚNICY

Leśnica ma 800 lat. To miasto przeszłości, teraźniejszości ale też przyszłości na miarę naszych marzeń.
To powód do dumy dla nas, naszych rodzin i dla miasta.

21 marca to  dzień, który wybraliśmy w Szkole Podstawowej w Leśnicy, by zainaugurować Jubileusz 800-lecia miasta, urodziny naszej "Małej Ojczyzny!"  Zorganizowaliśmy uroczystość promującą historię i kulturę miejscowości pod hasłem "Plejada Leśniczan". Patronat nad naszymi przedsięwzięciem objął Burmistrz Leśnicy pan Łukasz Jastrzembski.

Obecni  wśród nas goście, nauczyciele, pracownicy, rodzice i uczniowie tworzyli, tworzą i będą tworzyli historię Leśnicy.  Gościliśmy osoby, które działają w lokalnym środowisku, uczestniczą  we wszystkich ważnych dla społeczności wydarzeniach i inicjatywach. To ludzie z pasją, którym zależy na rozwoju miasteczka i szkoły.  

W programie była twórczość w gwarze śląskiej, były  autorskie wiersze na temat naszej miejscowości, ludowe piosenki i tańce, wszystko okraszone bogactwem ludowych strojów i efektowną dekoracją. Duży walor edukacyjny miały także prezentacje multimedialne  uczniów pod nazwą
„Aleja Leśnickich Sław”, których tematem były sylwetki patronów leśnickich ulic oraz innych osobistości związanych z Leśnicą.  Spotkanie  było także okazją do podsumowania innych projektów zorganizowanych z okazji 800-lecia Leśnicy:  Gminnego Konkursu "Leśnica w zadaniach matematycznych", projektu fotograficzno-literackiego "Ocalić od zapomnienia". Poznaliśmy również laureatów przeglądu w gwarze śląskiej pt.: „Jak to pierwyj w Leśnicy bywało?”. W drugiej części obchodów uczniowie uczestniczyli w warsztatach, klasy młodsze spotkały się z siostrą przełożoną Klasztoru Sióstr Służebniczek – Maksymilianą Dziubek, starsze klasy miały okazję poznać tajniki tenisa i wrażenia ze sportowych wypraw dzięki Justynie Jegiołce, młodej tenisistce, absolwentce naszej szkoły.  Pasjonaci ludowej twórczości spotkali się z regionalną kroszonkarką panią Rozalią Mnich. W ostatniej części uroczystości odbył się  konkurs muzyczny "Jaka to melodia?", który dotyczył śląskich piosenek ludowych oraz turniej "Milionerzy", w którym pytania wiązały się z historią naszej  miejscowości.

            Cała społeczność naszej szkoły serdecznie dziękuje Gościom za włączenie się w edukacyjne działania  szkoły związane z  obchodami  800-lecia Leśnicy.

 

 

Patronat medialny