Urząd Miejski w Leśnicy    ul. 1 Maja 9, 47-150 Leśnica   |   tel. 77 461 52 81   fax. 77 461 53 42   e-mail:
Góra Św. Anny Sanktuarium Św. Anny
ZOBACZ GALERIE

Hanomag Henschel pojechał do Muzeum


31 marca 2017 r. strażacy OSP w Łąkach Kozielskich odebrali w Lubartowie samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Mascot 110 DCI, wykonany na bazie używanego lekkiego samochodu ciężarowego, wywrotki Renault Mascot. Nowszy wóz zastąpił w służbie używany dotychczas czterdziestosiedmioletni samochód Hanomag Henschel LF 8, który jednostka z Łąk otrzymała w darze od gminy Gerbrunn w Niemczech we wrześniu 1998 r. Przychylając się do wniosku Zarządu OSP w Łąkach Kozielskich w maju 2017 r. wystąpiono do Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach z propozycją nieodpłatnego przekazania wycofanego z czynnej służby w straży pożarnej auta do zasobów muzealnych, z uwagi na jego niewątpliwe walory historyczne. Odpowiedź Muzeum w sprawie była pozytywna.

Po załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności, w dniu 11 sierpnia 2017 r. Muzeum przejęło pojazd do swoich zbiorów. W oficjalnym przekazaniu pojazdu uczestniczyli Dyrektor Muzeum st. bryg. mgr. inż. Edward Pruski, przedstawiciele OSP w Łąkach Kozielskich: dh Marek Zagrol – Naczelnik OSP, dh Bernard Smandzich – Zastępca Naczelnika OSP i dh Tomasz Wylezik – wieloletni mechanik-konserwator i kierowca OSP oraz Jerzy Wojtala – Kierownik Referatu Spraw Obywatelskich w UM w Leśnicy.

Trzeba wspomnieć, że to już drugi samochód strażacki z gminy Leśnica, który „na stare lata” znalazł schronienie w mysłowickim Muzeum. W 2004 roku strażacy z OSP w Raszowej przekazali tam – jako eksponat muzealny – samochód Opel Blitz LF 8, wyprodukowany w 1963 r.

 

Jerzy Wojtala

Kierownik Referatu SO

 

 

MIASTA PARTNERSKIE GMINY LEŚNICA