Gmina Leśnica    ul. 1 Maja 9, 47-150 Leśnica   |   tel. 77 461 52 81   fax. 77 461 53 42   e-mail:
Góra Św. Anny Sanktuarium Św. Anny
ZOBACZ GALERIE

Dożynki Gminne 2018 już za nami!


W dniach 8 i 9 września 2018 roku w w Raszowej  odbyły się Dożynki Gminne połączone z Przeglądem Dorobku Artystycznego Zespołów Mniejszości Niemieckiej. Imprezę tradycyjnie rozpoczął barwny korowód dożynkowy, który przejechał ulicami Raszowej. Po nim, w namiocie festynowym, ustawionym na placu obok stawów, koncertem Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Leśnicy, prowadzonej przez pana Klaudiusza Lisonia rozpoczęła się cześć artystyczna

Gospodarzem Dożynek był Burmistrz Leśnicy we współpracy ze Śląskim Stowarzyszeniem Samorządowym oraz Sołtysem i mieszkańcami Raszowej.

Zgodnie z tradycją ks. Henryk Kuczera - proboszcz parafii Raszowa poświęcił dożynkowe chleby przekazane przez starostów dożynkowych z poszczególnych miejscowości.

Zaszczytną funkcję starostów pełnili: z Dolnej - Beata i Teofil Guzowie, z Góry Św. Anny Irena i Piotr Góreccy, z  Kadłubca Ryszard Klimek, z Krasowej - Teresa i Hubert Tiszbierkowie, z Leśnicy - Mariola Osełka i Adam Gola, z Lichyni -  Renata i Jan Barteczkowie, z Łąk Kozielskich - Aneta i Paweł Krahlowie, z Poręby - Aneta i Henryk Mikołaszowie, z Raszowej Jadwiga i Hubert Murlowscy, z Wysokiej Czesława i Stefan Dąbrowscy, z Zalesia Śląskiego - Beata i Jan Cedzichowie.

Poświęcone chleby zostały przekazane gościom, którymi byli m.in.: Roman Kolek – Wicemarszałek Województwa Opolskiego, Helmut Paisdzior – były Poseł na Sejm RP, ks. Henryk Kuczera, Józef Swaczyna – Starosta Strzelecki, delegacje z partnerskich gmin Cernosice i Crostwitz, Józef Garbacz - Prezes BS Leśnica, Mariola i Joachim Wiesiollkowie – Transannaberg Wiesiollek.  

Występy artystyczne zaprezentowała grupa Frohsinn i Studio Wokalne BIS, a TOBY z Monachium swoim występem oczarował i bawił  publiczność.  Sobotnie biesiadowanie zakończyła zabawa taneczna z zespołem Hades.

W sobotę pracowały komisje do oceny koron, korowodów i wystroju miejscowości złożone z przedstawicieli sołectw.

WYNIKI KONKURSÓW:

Konkurs koron żniwnych:

I  miejsca Wysoka i Raszowa

II miejsca  Leśnica i Lichynia

III miejsca Góra Św. Anny i Łąki Kozielskie

Nagrody za udział z koroną otrzymały sołectwa: Dolna, Krasowa, Kadłubiec, Poręba i Zalesie Śląskie.

Konkurs korowodów dożynkowych:

I miejsca: Leśnica, Raszowa i Wysoka

II miejsca: Dolna, Góra Świętej Anny, Lichynia,  Łąki Kozielskie, Poręba i Zalesie Śląskie

III miejsca: Kadłubiec i Krasowa

Konkurs wystroju miejscowości:

GRAND PRIX – Raszowa

I miejsce – Dolna

II miejsca: Łąki Kozielskie, Poręba i Wysoka

III miejsca: Czarnocin, Góra Św. Anny, Kadłubiec, Krasowa, Leśnica, Lichynia i Zalesie Śląskie.

Wszystkie miejscowości otrzymały dyplomy, szklane puchary i nagrody pieniężne.

W niedzielne popołudnie występy artystyczne rozpoczęły dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Raszowej. Następnie zaprezentował się zespół muzyczny FORTE z Rogowa - laureat Przeglądów Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych MN, z bardzo ciekawym repertuarem. Po nim wystąpił kabaret MASZTALSCY ze swoim autorskim programem, bawiąc publiczność swoimi dowcipami. Kolejno zatańczyły mażoretki La Bella, Słoneczka, Mini Słoneczka,  zespół ABBA COVER BAND, Marlenki, Mini Entropia, Entropia. Wieczór wypełnił koncert gwiazdy - Szlagier Maszyna - oraz zabawa taneczna z zespołem BIS.

Tego popołudnia wręczone zostały również nagrody za wystrój miejscowości, gdzie GRAND PRIX otrzymał gospodarz Dożynek – sołectwo Raszowa.

Przegląd Dorobku Artystycznego Zespołów Mniejszości Niemieckiej w ramach Dożynek Gminnych Leśnica 2018 zrealizowano dzięki dotacjom Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Konsulatu Generalnego RFN w Opolu.

Serdecznie dziękujemy pani Marii Reinert i wszystkim mieszkańcom sołectwa Raszowa, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia tegorocznych Dożynek. Właścicielom i użytkownikom pól sąsiadujących z placem biesiadnym dziękujemy za ich udostępnienie na parkingi.

Dziękujemy wszystkim miejscowościom – z sołtysami  i starostami na czele - za dożynkowy wystrój, udział w korowodzie dożynkowym i przepiękne korony żniwne.

Słowa podziękowania kierujemy do dyrektor Gizeli Szendzielorz i pracowników Leśnickiego Ośrodka Kultury i Rekreacji, strażaków z OSP Łąki Kozielskie oraz OSP Raszowa oraz współpracowników z Urzędu Miejskiego w Leśnicy.

Szczególne podziękowania należą się wszystkim występującym zespołom, jak i tym wszystkim, którzy dzięki swojej pracy i zaangażowaniu przyczynili się do zorganizowania i sprawnego przebiegu Dożynek Gminnych 2018.  

Zapraszamy do zobaczenia fotorelacji na Facebooku

MIASTA PARTNERSKIE GMINY LEŚNICA