Gmina Leśnica    ul. 1 Maja 9, 47-150 Leśnica   |   tel. 77 461 52 81   fax. 77 461 53 42   e-mail:

Karnes


karnes_ratusz.jpegOd 9 grudnia 2002 gmina nasza współpracuje z Karnes County w USA. Jest to jednostka administracyjna, która wielkością odpowiada polskim powiatom. Karnes County położone jest stanie TEXAS, niedaleko San Antonio i liczy 12,5 tys. mieszkańców. 1 z nich to Amerykanie pochodzenia polskiego, których przodkowie wyemigrowali z terenów Śląska Opolskiego w XIX w. do USA. Dzięki pielęgnacji tradycji i kultury duża część z nich potrafi porozumieć się w języku śląskim. Pozostała część mieszkańców Teksasu to Meksykanie (ok. 50%) oraz Amerykanie.
Gmina Karnes i Gmina Leśnica na podstawie zawartego porozumienia pragną rozwinąć partnerskie relacje w celu lansowania i poszerzania współpracy ekonomiczno-turystycznej pomiędzy gminami. Obie gminy oświadczają zainteresowanie w ustanowieniu wzajemnych stosunków handlowo-gospodarczych. Zobaczymy jak ta współpraca rozwinie się dalej.
karnes_reklama.jpegGmina Karnes ze względu na swoje położenie geograficzne posiada bardzo egzotyczną dla nas przyrodę i kulturę zupełnie odmienną od naszej. Gmina organizuje liczne imprezy kulturalne, które przybierają postać bardzo popularnych tam "pikników country": Dni Miasta, Festiwal polowania na gołębie", "Wakacyjne święto Indian", "Wyścigi konne" i inne. Więcej informacji znaleźć na stronie internetowej: http://www.co.karnes.tx.us/
 

MIASTA PARTNERSKIE GMINY LEŚNICA