Projekt RATUJEMY ALEJE CZEREŚNIOWE kwitnie!
Projekt rewitalizacji Alei Czereśniowych w Parku Krajobrazowym „Góra Św. Anny” zdobył sobie uznanie społeczności lokalnej i wiele osób zdecydowało się dołączyć do tej pięknej inicjatywy.
Obecnie już ponad 50 osób podjęło się adopcji drzewa czereśniowego rosnącego na alei prowadzącej na Górę św. Anny. 25 drzew już jest w pełni oznaczonych personalizowanymi tabliczkami, a 25 kwietnia br. przeprowadziliśmy nowe nasadzenia. Projekt spotyka się z uznaniem kolejnych instytucji i mieszkańców lokalnej społeczności, co jest potwierdzeniem słuszności podejmowanych działań.
Obecnie w opracowaniu są ścieżki rowerowe i piesze wokół Góry św. Anny związane z tematem Alei Czereśniowych. Złożyliśmy także wnioski o dofinansowanie do utworzenia miejsc odpoczynku dla turystów, miejsc które będą ekologiczne i wkomponowane w krajobraz tej pięknej okolicy. Całość zostanie oznaczona stosownymi tabliczkami i wprowadzona do aplikacji z informacją turystyczną.
Prowadzimy konkursy związane z ratowaniem dziedzictwa krajobrazowego i kulturowego. Niedawno rozstrzygnięto konkurs kulinarny, trwa konkurs na piosenkę lub utwór literacki oraz “owocnie” zakończono konkurs na wspomnienia związane z czereśniami na tym terenie. To wszystko pokazuje, że idea zatacza coraz szersze kręgi i istnieje realna szansa uratowania tej części krajobrazu wokół Góry św. Anny przed degradacją.
Łukasz Jastrzembski - burmistrz Leśnicy powiedział m.in. - Drzewka zostaną posadzone i buduje się “fajna” społeczność wokół tego projektu. Tych alei jest kilka np. między Wysoką a Ligotą Dolną, na terenie gminy Strzelce Opolskie. (…) Jak pokazał konkurs na wspomnienia o alejach czereśniowych - okazuje się, że mieszkaniec Leśnicy [p. Grabowski] z “dziada pradziada” zajmuje się szkółkarstwem i mamy informacje jakie były ówczesne odmiany drzew, to daje wskazówki jakimi drzewami dzisiaj obsadzać rewitalizowane aleje czereśniowe.
Przepiękne Aleje Czereśniowe wokół Góry Świętej Anny powstały prawdopodobnie znacznie wcześniej, niż obecnie rosnące tam ponad 90-letnie drzewa. Pierwotnie sadzono je, aby móc korzystać z ich owoców. Obecnie dostrzegamy głównie ich walory przyrodnicze i turystyczne. Od lat, na przełomie kwietnia i maja, ściągają rzesze spragnionych pięknego widoku i uwodzicielskiego zapachu turystów oraz fotografów. Przywołują wspomnienia u starszych i uczą wrażliwości na piękno przyrody tych młodszych.
Projekt ma na celu uratowanie Alei Czereśniowych przed degradacją. Ważne dla nas jest także upowszechnienie wiedzy historycznej, kulturowej, ekologicznej związanej z Alejami Czereśniowymi i wreszcie przedstawienie oraz upamiętnienie postaci prof. Eberharda Makosza. To jeden z najwybitniejszych polskich sadowników pochodzący z Lichyni w gminie Leśnica.
Inicjatorem projektu jest Gmina Leśnica. Uczestniczą w nim m.in.: Powiat Strzelecki, Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, portal popularyzujący obszar Góry św. Anny - goraswanny.pl, Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji w Leśnicy, rolnicy i lokalni przedsiębiorcy.
Najważniejszym elementem, a zarazem mającym największe znaczenie dla projektu #ratujemyalejeczereśniowe jest akcja sadzenia drzew w historycznych Alejach Czereśniowych na terenie Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny. W pierwszej kolejności, już w październiku tego roku, przeprowadzimy nasadzenia niemal stu drzew starych odmian.
Ty też możesz pomóc uratować Aleje Czereśniowe! Wystarczy że zostaniesz fundatorem nasadzenia choć jednego drzewa. Każdemu z posadzonych drzew będzie można nadać indywidualny charakter poprzez spersonalizowaną tabliczkę. Takie „adoptowane drzewo” będzie otoczone opieką sadowniczą przez 5 lat. Rozwiązanie to sprawdziło się już w Parku Miejskim w Strzelcach Opolskich i bardzo dobrze przyjęło się w świadomości obecnych i byłych mieszkańców regionu.
Zależy nam aby historyczne Aleje Czereśniowe nie tylko zostały uratowane, lecz również aby świadomość tego bogactwa krajobrazowego na trwałe dumnie wpisała się w serca społeczności Opolszczyzny i turystów odwiedzających obszar Góry św. Anny.
W razie potrzeby prosimy o kontakt:
Aurelia Apostel
Stanowisko Pracy ds. Kultury
Urząd Miejski w Leśnicy
tel. 77 4639858