Ścieżka dydaktyczna Bolelouc.
Nazwa projektu: Ścieżka dydaktyczna Bolelouc i jej praktyczne wykorzystanie podczas edukacji środowiskowej czeskich i polskich dzieci (numer rejestracyjny CZ.3.22/3.3.07/09.01380)
Miasteczko Dub nad Moravou z dzielnicami Bolelouc i Tučapy, współpracując z gminą partnerską Leśnica, corocznie organizuje kilka działań kulturalnych i sportowych. Obie gminy działania te chcą poszerzyć o wspólne działania mające na celu edukację środowiskową dzieci. Te działania będą przebiegały w ramach projektu „Ścieżki dydaktyczne Bolelouc”.
Ścieżka dydaktyczna Bolelouc jest wykonana na terenie, który został przekształcony z pierwotnego wysypiska komunalnego na strefę wypoczynkową dla mieszkańców. Ścieżka dydaktyczna prowadzi przez bardzo ciekawy teren, który umożliwił stworzenie atrakcyjnego miejsca widokowego na cały areał i stworzenie miejsca wypoczynkowego nad jeziorem.
Wstęp na Ścieżkę Dydaktyczną będzie bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych osób.
Kluczowe działanie projektu polega na stworzeniu Ścieżki Dydaktycznej Bolelouc o tematyce opisującej występującą florę. Teren, który podzielono na cztery prawie płaskie powierzchnie z przylegającymi zboczami, rozdziela chodnik dla ścieżki dydaktycznej o długości około 1 km. Chodnik wykonano poprzez położenie tłucznia na podłoże gliniane i następnie wysypano warstwę drobnego żwiru o grubości 5 cm.
Ściepżka obejmuje równie miejsce widokowe wokół którego jest drewniana sześciometrowa poręcz wykonana z drewnianych graniastosłupów i desek drewnianych. Wzdłuż ścieżki rozmieszczono ławeczki ze stołami służące do odpoczynku osób zwiedzających miejsce widokowe lub teren wokół jeziora. Cała ścieżka ma bezbarierowy wstęp, czyli mogą z niej bez problemu skorzystać również osoby niepełnosprawne.
Wzdłuż ścieżki rozmieszczono 10 tablic informacyjnych w języku czeskim i polskim. Na tablicach znajdują się informacje na temat występującej flory. Przede wszystkim informacje o najbardziej atrakcyjnych gatunkach drzew liściastych i iglastych oraz roślinach i krzakach. Dzięki wspomnianym tablicom, ścieżka dydaktyczna jest doskonałą pomocą praktyczną w czasie zdobywania wiedzy dzieci i uczniów w dziedzinie flory i wychowania środowiskowego.
Drugim kluczowym działaniem projektu jest zorganizowanie wspólnego pobytu czeskich i polskich dzieci. Pobyt jest ukierunkowany na tematykę wychowania środowiskowego i przeznaczony dla dzieci szkół podstawowych. Działania projektu zmierzają do wzmocnienia pozytywnego podejścia dzieci do obchodzenia się z przyrodą. Wspólny pobyt ma na celu nauczyć dzieci rozróżniać i konkretnie nazywać poszczególne gatunki drzew, jak również ma na celu pokazać im, w jaki sposób mają odpowiednio obcować z przyrodą, ponadto celem pobytu jest to, by dzieci rozbudowały swe słownictwo o nowe wyrazy, wykorzystały swoją fantazję i twórczość, przećwiczyły zmysły oraz pogłębiły stosunki przyjacielskie nawiązane podczas poprzednich działań realizowanych w minionych latach w ramach projektu Czesko-Polski Rok Kultury w gminie Dub nad Moravou. Pobyt dla 20 polskich dzieci z gminy Leśnica i 20 czeskich dzieci będzie tematycznie ukierunkowany, pogłębi już nawiązane stosunki międzyludzkie i wykorzystując ścieżkę dydaktyczną udzieli dzieciom wychowania w dziedzinie poznawania ogólnej ochrony przyrody i krainy. Pobyt polskich dzieci będzie w dniach 11 do 13 października 2013.
Walory ścieżki dydaktycznej Bolelouc mogą wykorzystać również szkoły, obozy letnie, domy dzieci i młodzieży itp. Ścieżka przedstawia doskonałą praktyczną pomoc podczas edukacji środowiskowej dzieci i młodzieży.
Uroczyste otwarcie Ścieżki Dydaktycznej Bolelouc zaplanowano na sobotę 12 października 2013.
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) „Překračujeme hranice“
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERDF) „Przekraczamy granice”