Nieodpłatna Pomoc Prawna
Nieodpłatna Pomoc Prawna na terenie Gminy Leśnica jest udzielana w lokalu znajdującym się w siedzibie Urzędu Miejskiego w Leśnicy przy ul. 1 Maja 9 we wtorki w godzinach
14:00 – 18:00 – lokal oznaczony nr 16.
Udzielanie porad odbywa się według kolejności zgłoszeń po umówieniu terminu wizyty. Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością.
Zapisów można dokonać:
- telefonicznie pod numerem: 77 440 17 97 w następujących dniach i godzinach z wyłączeniem dni wolnych od pracy:
- poniedziałek: 7.30 – 17.00;
- wtorek – czwartek: 7.30 – 15.30;
- piątek: 7.30 – 14.00;
- online poprzez system teleinformatyczny Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem: https://np.ms.gov.pl/opolskie/strzelecki.
Informacje na temat funkcjonowania pozostałych punktów nieodpłatnej pomocy prawnej/ nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego znajdują się na stronie BIP Powiatu Strzeleckiego: http://bip.powiatstrzelecki.pl/3910/432/2021.html.
Przed udaniem się do punktu poleca się w pierwszej kolejności kontakt telefoniczny
(tel. 77 440 17 97) w celu uzgodnienia sposobu przyjmowania interesantów, ponieważ w przypadku obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo wprowadzenia stanu nadzwyczajnego udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego może odbywać się za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość oraz poza lokalem punktu.
Kto może skorzystać z pomocy?
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo wprowadzenia stanu nadzwyczajnego osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej/ nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, nie ma obowiązku złożenia pisemnego oświadczenia, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, a osoba fizyczna-przedsiębiorca nie musi składać oświadczenia o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku po podpisaniu w punkcie stosownego oświadczenia.
WAŻNE !!!
Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz.U. z 2017 r. poz. 1824), może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, także poza punktem (np. w miejscu zamieszkania) albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość. Osoba ze szczególnymi potrzebami chcąca skorzystać z nieopłatnej pomocy jest zobowiązana przekazać informację o używanym sposobie komunikowania się do Starostwa Powiatowego w Strzelcach Opolskich co najmniej 3 dni robocze przed zdarzeniem pod numerem wskazanym do zapisów.
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Osoba udzielająca pomocy prawnej w zależności od potrzeby:
- poinformuje osobę uprawnioną o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym,
- wskaże rozwiązanie przedstawionego problemu prawnego,
- sporządzi projekt pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym,
- sporządzi projekt pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym,
- poinformuje o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje również skorzystanie z nieodpłatnej mediacji.
NIEODPŁATNE PORADNICTWO OBYWATELSKIE
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.
Poradnictwo obywatelskie to metoda pracy z osobami z problemami, często w kryzysowych sytuacjach, metoda świadomie wykorzystująca mechanizm koprodukcji usług. Mieści się ona w ramach szeroko rozumianej pracy socjalnej, której celem jest nabywanie lub odzyskiwanie samodzielności życiowej. Umiejętność rozwiązywania prawnych problemów to jeden z kluczowych elementów takiej samodzielności. Tu leży zasadnicza różnica między metodą pracy stosowaną w poradnictwie obywatelskim a pomocą prawną, w której to specjalista decyduje o wyborze najskuteczniejszego rozwiązania problemu prawnego, wyręczając tym samym obywatela.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również skorzystanie z nieodpłatnej mediacji.
NIEODPŁATNA MEDIACJA
Z darmowej usługi mediacji będzie mogła skorzystać każda osoba fizyczna lub prawna (np. spółka, instytucja, spółdzielnia, wspólnota mieszkaniowa) dążąca do polubownego rozwiązania sporu, ale pod warunkiem, ze stroną inicjującą skorzystanie z nieodpłatnej mediacji jest osoba fizyczna, której nie stać na komercyjną pomoc prawną i która złoży stosowne oświadczenie.
Osoba przeprowadzająca mediację w zależności od potrzeby:
- poinformuje osobę uprawnioną o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających;
- przygotuje projekt umowy o mediację lub wniosek o przeprowadzenie mediacji;
- przygotuje projekt wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej;
- przeprowadzi mediację;
- udzieli pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.
Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których:
- sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego;
- zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.
LISTA JEDNOSTEK NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA DOSTĘPNEGO DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU STRZELECKIEGO
Zgodnie z art. 8a ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 294) lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa dostępnego dla mieszkańców Powiatu Strzeleckiego jest udostępniona:
- na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Powiatu Strzeleckiego: http://bip.powiatstrzelecki.pl/2615/362/lista-jednostek-nieodplatnego-poradnictwa-dostepnego-dla-mieszkancow-powiatu-strzeleckiego.html,
- na stronie internetowej Powiatu Strzeleckiego: https://powiatstrzelecki.pl/3923/379/aktualizacja-listy-jednostek-nieodplatnego-poradnictwa-dostepnego-dla-mieszkancow-powiatu-strzeleckiego.html.
Informacji udziela Wydział Organizacyjny Starostwa Powiatowego w Strzelcach Opolskich
tel. 77 440 17 97.
Lista zawiera dane instytucji, które świadczą nieodpłatne poradnictwo:
- rodzinne,
- psychologiczne,
- pedagogiczne,
- z zakresu pomocy społecznej,
- w sprawie rozwiązywania problemów alkoholowych i innych uzależnień,
- w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
- w ramach interwencji kryzysowej,
- dla bezrobotnych,
- dla osób pokrzywdzonych przestępstwem,
- z zakresu praw konsumentów,
- z zakresu praw dziecka,
- z zakresu praw pacjenta,
- z zakresu ubezpieczeń społecznych,
- z zakresu prawa pracy,
- z zakresu prawa podatkowego
- dla osób w sporze z podmiotami rynku finansowego i inne.
Nieodpłatna Pomoc Prawna - Gmina Leśnica_.pdf (570,42KB)
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa.pdf (127,98KB)