Trasa nr 3: Do Parku Miniatur w Olszowej
Niezbyt długa trasa, przygotowana w dwóch wersjach – turystycznej i terenowej. Dzięki kilku wariantom przejazdu możemy przejechać ją na kilka sposobów, skracając lub wydłużając przejechany dystans. Główną atrakcją wycieczki jest niezwykły Park Miniatur w Olszowej, w którym stoją wierne kopie budynków sakralnych z całego świata. Po drodze odwiedzimy również dwa przepiękne rezerwaty przyrody położone w wschodniej części masywu Chełma – Boże Oko i Grafik.
Szczegółowa mapa trasy:
DŁUGOŚĆ TRASY:
- Trasa turystyczna (żółta) z Leśnicy – 25,5 km
- Trasa turystyczna (żółta) z Góry Świętej Anny – 30,5 km
- Trasa terenowa (niebieska) z Leśnicy + pętla wokół rezerwatu Grafik – 32,4 km
CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE
Leśnica
Siedziba gminy, miasteczko liczące blisko 3 tys. mieszkańców, położone u stóp masywu Chełma i Góry św. Anny. Pierwsza wzmianka o Leśnicy pochodzi z 1217 roku. Miejscowość wzięła swoją nazwę od lasów kiedyś otaczających osadę. W centrum Leśnicy zachował się stary układ urbanistyczny wokół Rynku wraz z wieloma dawnymi budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi. Mimo niewielkich rozmiarów Leśnicy znajdziemy w niej kilka ciekawych zabytków i atrakcji. Turystów wypoczywających w okolicy z pewnością przyciągnie choćby kąpielisko miejskie znajdujące się przy drogach na Górę Świętej Anny i do Poręby, czy pięknie ukwiecony Park Miejski, doskonały do relaksu pośród zieleni. Tuż przy parku stoi pięknie odrestaurowany budynek dawnej stodoły, który pełni obecnie funkcje sali biesiadnej. Przy ul. Leśnickiej 10 znajduje się informacja turystyczna, w której dowiemy się wszystkiego, co najważniejsze o atrakcjach gminy i okolic.
Rynek w Leśnicy
Na Rynku w Leśnicy warto przyjrzeć się zabytkowym kamieniczkom z końca XIX i początku XX wieku. Przy południowej pierzei stoi zabytkowy posąg św. Jana Nepomucena z XVIII wieku. Jego autorem jest Johann Melchior Österreich. Z kolei przy wschodniej pierzei rynku stoi pomnik upamiętniający powstańców śląskich autorstwa opolskiego rzeźbiarza, Jana Borowczaka. Tuż obok pomnika znajduje się tablica z krzyżem powstańczym i napisami: „Miejsce walk powstańców śląskich” i „Chwała bohaterom”.
Kościół Trójcy Świętej w Leśnicy
Barokowa świątynia z drugiej połowy XV wieku stojąca nieopodal leśnickiego Rynku. We wnętrzu zachowały się: klasycystyczna chrzcielnica, ambona, obrazy i rzeźby z XVIII i XIX wieku, a także kamienna płyta nagrobna z XVII wieku z inskrypcją w języku czeskim, na której przedstawiono Fryderyka von Schneckenhausa, wójta Leśnicy oraz jego żonę Helenę Bogdanowską. Warto także zwrócić uwagę na inne płyty nagrobne poświęcone nieznanym postaciom oraz żelazną płytę z 1571 roku z herbami Jana von Kochtitzkiego i jego żony Faustyny. Tuż przed kościołem od strony Parku Miejskiego widać dwie zabytkowe kolumny i fragment starego bruku. To pozostałości po dawnej stodole.
Kościół cmentarny pw. Najświętszej Marii Panny w Leśnicy
Położony jest w północnej części miasta, na wzgórzu, na którym ulokował się cmentarz. Świątynię zbudowano stylu gotyckim w XV wieku. Na cmentarzu okalającym świątynię zachowało się wiele starych nagrobków mieszkańców Leśnicy.
Małe Muzeum Leśnickie – galeria sztuki
Znajduje się w niewielkim budynku obok kościoła, na tyłach leśnickiego Rynku. W muzeum poznamy historię Leśnicy i okolic Góry Świętej Anny, obejrzymy stare zdjęcia, przedmioty codziennego użytku, a także czasowe wystawy obrazów i rzeźb. Czasem odbywają się tu również odczyty, prelekcje i inne imprezy kulturalne.
Cmentarz żydowski w Leśnicy
Położony na uboczu, na wschodnich krańcach Leśnicy, przy szlaku rowerowym do górnej części Poręby. Założono go w 1837 roku po zakazie chowania zmarłych Żydów w Strzelcach Opolskich. Do dziś zachowały się w całości lub częściowo 34 nagrobki.
Siedem źródeł w Leśnicy
Nigdy nie zamarzające źródłu położone przy drodze z Leśnicy do Poręby. Wody z źródła zasilają potok Padół, kiedyś napędzający leśnickie młyny. Dziś to ujęcie wody pitnej dla miasta i gminy.
Góra Świętej Anny (miejscowość)
Położona na wzgórzu Góra Świętej Anny jest jedną z najpiękniejszych miejscowości na Opolszczyźnie. Jej historia związana jest od wielu wieków z kultem św. Anny. Dziś to nie tylko cel licznych pielgrzymek, ale także jedno z najprężniejszych centrów turystycznych w regionie. W centrum miejscowości znajdziemy liczne punkty gastronomiczne, sklepiki z pamiątkami, a także dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Są tu również muzea, galeria sztuki, a nawet letni tor saneczkowy, doskonała atrakcja nie tylko dla dzieci.
Sanktuarium św. Anny
Jeden z najważniejszych ośrodków kultu na Śląsku. Położone w centrum miejscowości na stromym wzgórzu, na które prowadzą z Rynku schody zwieńczone zabytkową bramą. Duchowym sercem sanktuarium jest bazylika z relikwiami i figurą św. Anny Samotrzeciej, będąca obiektem religijnego kultu już od końca XV wieku. Wnętrze kościoła zapiera dech bogactwem zdobień i dzieł sztuki sakralnej. Przepiękny dziedziniec przed kościołem zwany jest Rajskim Placem. Pod jego arkadami stoi 15 stuletnich konfesjonałów. Obok bazyliki wznosi się spory gmach Klasztoru Franciszkanów, a u jej podnóża, w danym kamieniołomie – Grota Lurdzka.
Kalwaria na Górze Świętej Anny
Niezwykle miejsce kultu i licznych pielgrzymek. Na pagórkach położonych na wschód od bazyliki, pomiędzy Górą Świętej Anny, Leśnicą i Porębą zbudowano ponad trzydzieści kapliczek. Ich fundatorem był hrabia Georg Adam von Gaschin, który zlecił budowę w 1700 roku Domenicowi del Signore. Budowę, którą wzorowano na Kalwarii Zebrzydowskiej ukończono w 1709 roku. Wewnątrz szlaku biegnącego przez wszystkie kapliczki znajduje się wielka łąka z ołtarzem papieskim, przy którym mszę odprawiał Jan Paweł II podczas jednej ze swoich wizyt w Polsce.
Amfiteatr na Górze Świętej Anny
Plenerowy amfiteatr zbudowano w miejscu dawnych kamieniołomów w latach 30-tych XX wieku, po dojściu do władzy Hitlera. Miał on być sceną pompatycznych wieców partyjnych NSDAP i pomieścić ok. 50 tysięcy widzów, z czego 27 tys. na miejscach siedzących. Na skale nad amfiteatrem zamiast Pomnika Czynu Powstańczego stała wówczas rotunda mieszcząca sarkofagi bojowników organizacji Selbstchuz poległych w 1921 roku w walkach z polskimi powstańcami. Tuż przy amfiteatrze stoi zabytkowy piec wapienniczy – pozostałość dawnego kamieniołomu. Warto przespacerować się również wąwozem przy amfiteatrze, w którym możemy obejrzeć ciekawe formy skalne i geologiczne.
Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny
Wzniesiono go w 1955 roku na skale nad amfiteatrem, w miejscu dawnej, niemieckiej rotundy. Jego projektantem był słynny polski rzeźbiarz – Xawery Dunikowski. Pomnik w stylu socrealistycznym upamiętnia powstańców śląskich, którzy zginęli podczas intensywnych walk prowadzonych w tym regionie. W pobliżu Góry Świętej Anny zachowało się kilka ich grobów, rozrzuconych po okolicy. Warto zwrócić uwagę na kamienie, którymi wyłożony jest plac wokół oraz drogi dojazdowe od pomnika. Pochodzą one z Jury Krakowsko-Częstochowskiej i można na nich zauważyć liczne odciski morskich stworzeń i prehistorycznej roślinności.
Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny
Jeden z trzech parków krajobrazowych na terenie Opolszczyzny. Zajmuje on obszar o powierzchni ponad 5 tys. hektarów wokół masywu Chełma z najwyższym wzniesieniem Wyżyny Śląskiej – Górą Świętej Anny (408 m) zwaną również Górą Chełmską. Rozległy teren obejmuje 5 gmin i zawiera 6 rezerwatów przyrody: Góra św. Anny, Ligota Dolna, Lesisko, Grafik, Boże Oko i Biesiec. Występuje tu ok. 800 gatunków roślin, w tym 31 chronionych. Również fauna jest tu bogata. Można spotkać jelenie, sarny, tchórze, borsuki, lisy, dziki, oraz ponad 50 gatunków ptaków. W parku jest wiele znakowanych szlaków pieszych i rowerowych biegnących różnorodnym i pagórkowatym terenem.
Rezerwat Geologiczny Góra Świętej Anny
Góra Świętej Anny to dawny wulkan o czym przypomina rezerwat geologiczny zlokalizowany na terenie dawnego kamieniołomu w południowej części wioski. W jego centrum widać niewielki wulkaniczny stożek, który powstał w kalderze po poprzednim, większym wulkanie. Wokół rezerwatu wytyczono piękną widokowo ścieżkę dydaktyczną z licznymi tablicami opisującymi proces tworzenia się wulkanów. Powstały tu również punkty widokowe z ławkami. W wyraźnie zarysowanym kotle ogrnicz0nym od północy sporym klifem spotkać można sympatyczne stadko owiec wypasane na łąkach rezerwatu.
Wysoka
Miejscowość łącząca się od północy z Górą Świętej Anny, której początki sięgają czasów średniowiecza. Należała ona wówczas do klasztoru w Czarnowąsach. W Wysokiej podziwiać możemy kościół św. Floriana zbudowany w połowie XV wieku i rozbudowany w stylu neobarokowym w latach 1933 – 1934. Na jego murach zachowały się resztki granitowych zdobień z 1580 roku. Ciekawostką związaną z kościołem jest słynna w regionie ruchoma szopka bożonarodzeniowa – dzieło miejscowego proboszcza Jana Sachera. Inne wartościowe zabytki wioski to rzeźba św. Trójcy z 1748 roku przy skrzyżowaniu dróg Wysoka – Kadłubiec oraz pozostałości kamiennego wiatraka w stylu holenderskim z połowy XIX wieku.
Kadłubiec
Niewielka wioska położona pomiędzy Wysoką i Dolną, z pięknym widokiem na masyw Chełma i Górę Świętej Anny. W Kadłubcu warto zwrócić uwagę na zabytkowy wiatrak typu holenderskiego z połowy XIX wieku oraz na murowaną kaplicę z tego samego okresu.
Dolna
Wioska leżąca w północno-wschodniej części gminy Leśnica. Warto zobaczyć w niej piękny, zbudowany z wapienia kościół św. Piotra i Pawła z XIX wieku. Zachował się w nim gotycki układ ścian - dziedzictwo wcześniej stojącego tu kościoła. Warto zwrócić uwagę na ciekawe sklepienie kolebkowe w prezbiterium oraz na ławę kolatorską z przełomu XVII i XVIII wieku stojącą w nawie głównej. Obok kościoła stoją dawne, odrestaurowane budynki rolnicze zbudowane z wydobywanego na Górze Świętej Anny wapienia.
Czarnocin
Jedna z najpiękniejszych miejscowości okolic Góry Świętej Anny, zwana także „śląską Szwajcarią”. Przydomek ten uzyskała z powodu malowniczych, pokrytych łąkami i bukowym borem pagórków i licznych źródeł wody wokół wioski. Najstarsze wzmianki o Czarnocinie pochodzą z 1485 roku. Kiedyś była to bogata i dobrze prosperująca wioska z czterema młynami, gorzelnią i karczmą. Dziś to senna i spokojna osada, chętnie odwiedzana przez turystów wędrujących wokół masywu Chełma. Tuż przy wiosce znajdują się dwa rezerwaty przyrody – Boże Oko i Grafik.
Park Miniatur w Olszowej
Doskonała atrakcja dla dzieci i miłośników architektury. W pięknie zazielenionym, pełnym kwiatów ogrodzie o powierzchni 20 tys. metrów kwadratowych ustawiono 18 miniatur powszechnie znanych obiektów sakralnych świata. W czasie spaceru po parku możemy jednocześnie odwiedzić Jerozolimę, Watykan, Wenecję, Kolonię, Kraków, Paryż i wiele innych miejsc. Działa tu również interaktywny plac zabaw, pełen ciekawych i pouczających obiektów oraz przytulny hotel w odrestaurowanym budynku dawnego folwarku.
Rezerwat przyrody Boże Oko
Leśny rezerwat położony obok wsi Czarnocin. Swoją nazwę zapożyczył od znajdującej się w jego pobliżu kapliczki. Na jego terenie występują liczne drzewostany bukowe, których wiek szacowany jest na 130 – 150 lat. Drzewa osiągają wysokość ponad 30 metrów i liczne są okazy pomnikowe. Oprócz buków rosną tu brzozy, graby, modrzewie, świerki i sosny. Tutejsze lasy obfitują w liczne gatunki ssaków i ptaków.
Rezerwat przyrody Grafik
Sąsiadujący w Bożym Okiem rezerwat Grafik ma podobny charakter i również obfitują w nim drzewostany bukowe. Od sąsiada odróżniają go ciekawe, erozyjne formy terenu – leje krasowe, jary i doliny wciosowe. Przy głównym szlaku przez rezerwat stoi pomnik upamiętniający hrabiego Hipolita, syna właściciela tych terenów, Andrzeja Renarda. Związana jest z nim tragiczna historia. Podczas polowania młody Hipolit przyklęknął przy swojej narzeczonej, która siedziała na kamieniu. W tym momencie strzelba przewieszona przez jego ramię wystrzeliła i śmiertelnie raniła hrabiego w głowę. Od potocznej nazwy monumentu – „grafik” wzięła się nazwa rezerwatu.
Lichynia
Kolejna wioska gminy Leśnica, której historia sięga średniowiecza. Nazwa osady pochodzi od słowa „lichy”, które opisywało tutejsze, mało urodzajne gleby. W Lichyni warto zwrócić uwagę na zabytkową kapliczkę przydrożną z drewnianą wieżyczką, pochodzącą z przełomu XVIII i XIX wieku. Ciekawym obiektem jest też wysoki most kolejowy przy wjeździe od strony Zalesia Śląskiego. Przez Lichynię przebiega „Ścieżka eko-turystyczna Lichynia – Zalesie”.
Łąki Kozielskie
Niewielka miejscowość na południu gminy Leśnica, której dzieje związane są od zawsze z niedalekim Koźlem, do którego należała. W wiosce warto można kościół bł. Bronisławy oraz zabytkową kapliczkę przydrożną z XIX wieku.
DOJAZD NA TRASĘ Z GÓRY ŚWIĘTEJ ANNY
GÓRA ŚWIĘTEJ ANNY (Rynek – ul. Strzelecka) – WYSOKA – ZIELONY SZLAK ROWEROWY – KADŁUBIEC (ul. Wiejska – wiatrak – ul. Wiejska) – tunel pod A4 - CZARNY SZLAK ROWEROWY – DOLNA
Startujemy z Rynku na Górze św. Anny i kierujemy się na północ, zielonym szlakiem rowerowym do Wysokiej. Tuż przed kościołem skręcamy w prawo, zgodnie z zielonym szlakiem, którym docieramy do Kadłubca. Na końcu wioski warto odrobinę zboczyć z trasy w prawo, by zobaczyć dawny wiatrak. Za Kadłubcem jedziemy pustą zazwyczaj, asfaltową drogą, która przejeżdża tunelem pod autostradą A4. Zaraz za autostradą docieramy do asfaltowej szosy, którą biegnie czarny szlak rowerowy do Dolnej. Skręcamy w lewo i wracamy na trasę główną wycieczki.
Powrót z trasy głównej wycieczki na Górę Świętej Anny zaczyna się w Leśnicy. Kierujemy się cały czas ul. Góry Świętej Anny, docieramy do Zajazdu Góra Świętej Anny, przy którym skręcamy w prawo i serpentynami docieramy do centrum miejscowości.
TRASA GŁÓWNA (25,5 km)
LEŚNICA (Rynek – ul. Góry Świętej Anny – ul. Porębska) – PORĘBA – DOLNA (ul. Strzelecka – ul. Wiejska) – most nad A4 – JANKÓW – ŻÓŁTY SZLAK ROWEROWY - OLSZOWA – ŻÓŁTY SZLAK ROWEROWY – JANKÓW – CZARNOCIN – CZERWONY SZLAK ROWEROWY - LICHYNIA (ul. Wolności – ul. Daszyńskiego – ul. Lompy) – CZERWONY SZLAK ROWEROWY – ŁĄKI KOZIELSKIE (ul. Kościelna – ul. 1 Maja) – CZARNY SZLAK ROWEROWY – LEŚNICA (ul. Kozielska – Rynek)
Na wycieczkę wyruszamy z Rynku w Leśnicy. Kierujemy się na północny zachód, ul. Góry Świętej Anny, która po chwili zakręca w prawo. Na następnym rozwidleniu jedziemy w prawo, mijając kąpielisko miejskie i jadąc dalej czarnym szlakiem rowerowym do Poręby. W Porębie mijamy dom opieki i przejeżdżamy przez całą wioskę. Jedziemy rzadko uczęszczaną drogą asfaltową do Dolnej, gdzie na głównej ulicy skręcamy w prawo. Mijamy kościół, a nasza droga na końcu wioski skręca w prawo i od razu w lewo. Drogą pośród pół dojeżdżamy do mostku nad autostradą A4. Zaraz za nim skręcamy w lewo i jedziemy żółtym szlakiem rowerowym. Kilometr dalej przecinamy ostrożnie ruchliwą drogę wojewódzką nr 426 i wjeżdżamy do Olszowej, docierając główną ulicą wioski do Parku Miniatur.
Z Olszowej wracamy do Jankowa tą samą drogą, którą przyjechaliśmy. Kierując się dalej asfaltem, dojeżdżamy do Czarnocina i przejeżdżamy przez całą miejscowość. Odcinek ten możemy również przejechać alternatywną trasą przez rezerwat Boże Oko (opis poniżej). Za Czarnocinem jedziemy dalej czerwonym szlakiem rowerowym biegnącym pustą, asfaltową szosą do Lichyni. Po drodze mijamy przysiółek Granica, gdzie na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, pokonujemy zakręt w lewo i na następnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo, zgodnie z czerwonym szlakiem. Dojeżdżamy do Lichyni, gdzie skręcamy w prawo, na główną ulicę i od razu w lewo, na czerwony szlak, który doprowadzi nas do Łąk Kozielskich. Dojeżdżamy do kościoła w Łąkach Kozielskich i zaraz za nim skręcamy ostro w prawo. Jedziemy przez całą wioskę ul. 1 Maja biegnącą w stronę Raszowej. Tuż za wioską, zjeżdżamy z drogi głównej w prawo, na czarny szlak rowerowy, którym docieramy do Rynku w Leśnicy, gdzie kończymy wycieczkę.
ALTERNATYWNA TRASA TERENOWA LEŚNICA – OLSZOWA (11,9 km)
LEŚNICA (Rynek – ul. 1 Maja – stacja paliw – ul Strzelecka – cmentarz żydowski) – CZERWONY SZLAK ROWEROWY – PORĘBA – CZARNY SZLAK ROWEROWY – ŻÓŁTY SZLAK ROWEROWY – CZARNOCIN – NIEBIESKI SZLAK ROWEROWY – parking leśny przy drodze wojewódzkiej nr 426 - NIEBIESKI SZLAK ROWEROWY – WAPIENNIK – CZERWONY SZLAK ROWEROWY – OLSZOWA (Kościół, Park Miniatur)
UWAGA: wyboista droga, tylko dla miłośników jazdy terenowej
Z leśnickiego Rynku kierujemy się na wschód, ulicą 1 Maja. Za stacją paliw skręcamy w lewo, w polną drogę, którą biegnie czerwony szlak rowerowy. Czeka nas dość wymagający, kilkusetmetrowej długości podjazd. Tuż za nim droga się wypłaszcza i po chwili mijamy malutki cmentarz żydowski z lat 3o-tych XIX wieku, do którego odbija w prawo krótki i dość stromy zjazd. Za cmentarzem jedziemy grzbietem wzgórza pośród małych poletek otoczonych zagajnikami. Za kolejnym, krótszym niż na początku podjazdem docieramy do górnej części Poręby, skąd roztacza się piękny widok na Górę Świętej Anny. Jedziemy asfaltową drogą biegnącą grzbietem wzgórza, pomiędzy zabudowaniami, a polami. Dalej kierujemy się czarnym szlakiem rowerowym w stronę Dolnej. Około 700 metrów za ostatnimi zabudowaniami Poręby skręcamy w prawo, w polną drogę. Po kolejnych 600 metrach na skrzyżowaniu polnych dróg skręcamy w lewo i za chwilę w prawo. Ok0ło 1 km dalej, na skrzyżowaniu z niebieskim szlakiem rowerowym przed Czarnocinem skręcamy w lewo. Od tej pory trzymamy się niebieskiego szlaku rowerowego. Zaraz potem skręcamy w prawo i zjeżdżamy pomiędzy zabudowaniami wioski. Na rozwidleniu dróg na końcu zjazdu jedziemy w prawo i po dwóch krótkich zakrętach (najpierw w lewo potem w prawo) dojeżdżamy do głównej ulicy wioski. Tu skręcamy najpierw ostro w lewo i potem od razu w prawo, jadąc cały czas niebieskim szlakiem rowerowym biegnącym w głąb lasu. Czeka nas teraz strome podejście ok. 500 m po mocno uszkodzonej drodze. Konieczne jest prowadzenie roweru. Można też pojechać objazdem zgodnie z trasą główną wycieczki przez Janków lub terenową trasą przez Czarnocin Granicę – pomnik Powstańców Śląskich i rezerwat Boże Oko. Za stromym podjazdem z Czarnocina docieramy do skrzyżowania z krzyżem. Tu z prawej strony dociera do nas objazd przez rezerwat Boże Oko. Jedziemy dalej prosto niebieskim szlakiem rowerowym. Około kilometra dalej mijamy leśny parking i przecinamy ostrożnie drogę wojewódzką nr 426. Niebieskim szlakiem docieramy do przysiółka Wapiennik, gdzie skręcamy w lewo, na czerwony szlak rowerowy. Na następnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo i kilkaset metrów dalej dojeżdżamy do asfaltowej szosy. Skręcamy w lewo, wjeżdżamy do Olszowej i mijając drewniany kościółek, główną ulicą docieramy do Parku Miniatur.
ALTERNATYWNA TRASA TERENOWA OLSZOWA – LEŚNICA (16,0 km)
OLSZOWA (kościół, Park Miniatur) – WAPIENNIK – CZERWONY SZLAK ROWEROWY - NIEBIESKI SZLAK ROWEROWY – parking leśny przy drodze wojewódzkiej nr 426 - NIEBIESKI SZLAK ROWEROWY – REZERWAT BOŻE OKO – CZARNOCIN-GRANICA - CZERWONY SZLAK ROWEROWY - LICHYNIA (ul. Wolności – ul. Daszyńskiego – ul. Lompy) – CZERWONY SZLAK ROWEROWY – ŁĄKI KOZIELSKIE (ul. Kościelna – ul. 1 Maja) – CZARNY SZLAK ROWEROWY – LEŚNICA (ul. Kozielska – Rynek)
UWAGA: Trasa jest również przejezdna dla posiadaczy rowerów turystycznych i rekreacyjnych
Z Olszowej wracamy tą samą drogą, którą przyjechaliśmy. Z Parku Miniatur skręcamy w prawo, w stronę kościoła. Droga zakręca w prawo i dociera na skraj lasu, gdzie skręcamy znów prawo i wjeżdżamy na czerwony szlak rowerowy, który prowadzi nas do Wapiennika. Tu skręcamy w prawo, na niebieski szlak rowerowy i przez las dojeżdżamy do ruchliwej drogi wojewódzkiej nr 426. Przecinamy ją ostrożnie i kilometr dalej dojeżdżamy do skrzyżowania z krzyżem, na którym skręcamy w lewo, by po chwili dotrzeć do rezerwatu Boże Oko. Jedziemy malowniczo falującym raz w górę, raz w dół traktem głównym ok 1,3 km do dużego skrzyżowania dróg leśnych, na którym skręcamy w prawo. Mijamy grób powstańców śląskich z prawej strony drogi i zjeżdżamy malowniczym wąwozem, którym biegną piesze szlaki zielony i żółty do Czarnocina-Granicy. Tu skręcamy ostro w lewo na czerwony szlak rowerowy i dalej, aż do Leśnicy jedziemy zgodnie z trasą główną wycieczki. Z tego miejsca możemy również wyruszyć na dodatkową pętlę wokół rezerwatu Grafik i Czarnocina, wydłużając naszą wycieczkę – opis poniżej.
PĘTLA WOKÓŁ REZERWATU GRAFIK I CZARNOCINA
CZARNOCIN-GRANICA - NIEBIESKI SZLAK ROWEROWY – REZERWAT GRAFIK - NIEBIESKI SZLAK ROWEROWY - CZARNOCIN – CZERWONY SZLAK ROWEROWY - CZARNOCIN-GRANICA
Z przysiółka Czarnocin-Granica skręcamy na północny zachód (w prawo, patrząc od centrum Czarnocina), na niebieski szlak rowerowy. Podjeżdżamy niewielką doliną do skraju lasu, gdzie na końcu asfaltu jedziemy w prawo i zaraz potem na rozwidleniu dróg w lewo. Czeka nas teraz stromy i dość wyboisty, leśny podjazd, który po kilkuset metrach lekko się wypłaszcza. Na szczycie wzgórza mijamy pomnik pamięci hrabiego Hipolita Renarda. Pięćset metrów dalej, z prawej strony drogi otwiera się widok na pola i dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym skręcamy zgodnie z niebieskim szlakiem w prawo. Jedziemy ok. 1,5 km drogą falującą pośród pól do Czarnocina, gdzie skręcamy w prawo i zjeżdżamy pośród zabudowań do głównej ulicy wioski, tu skręcamy w prawo i docieramy do przysiółka Granica, gdzie kończymy pętlę. Do Leśnicy wracamy stąd zgodnie z trasą główną.
Trasa nr 3 - Do Parku Miniatur w Olszowej.pdf (393,94KB)
opis trasy, zdjęcia i mapa:
Przemysław Supernak, SuperGlob